V první řadě je důležité pravidelně kontrolovat, jestli jste všechny platby dostali řádně zaplacené. Čím dříve zaznamenáte neplatícího nájemce, tím je větší šance, že dluhy zbytečně nenarostou a vy je úspěšně vymůžete v celé výši.
Aby se dlužná částka nájemce nenavyšovala, zvažte souběžně s vymáháním pohledávky ukončení nájmu. V případě, že nájemce nezaplatil nájemné a náklady na služby za dobu alespoň tří měsíců, máte ze zákona právo vypovědět nájem bez výpovědní doby. Zároveň můžete požadovat, aby vám nájemce bez zbytečného odkladu byt odevzdal (nejpozději do jednoho měsíce od skončení nájmu).
V případě, že nájemce dluží více jak součet trojnásobku nájemného a služeb za 3 měsíce, pak se jedná o zvlášť závažné porušení povinnosti vyplývající z nájmu a pronajímatel může dát nájemci okamžitou výpověď bez výpovědní doby. Aby byla okamžitá výpověď platná, musí majitel před jejím podáním neplatícího nájemníka prokazatelně vyzvat k doplacení dlužného nájemného a stanovit mu k tomu přiměřenou lhůtu. Pokud nájemník dluh ve stanoveném termínu nezaplatí, lze přistoupit k výpovědi, kterou je nájemci nutné doručit v písemné podobě. Okamžikem doručení písemné výpovědi pak nájem bytu končí a nejpozději do jednoho měsíce musí nájemce byt odevzdat.
Než pošlete výpověď musíte nájemci poslat výzvu, aby v přiměřené době uhradil dlužné nájemné a náklady za služby, jinak se k výpovědi nepřihlíží. Výpověď musí být odůvodněna, mít písemnou formu a musí být řádně doručena nájemci. Ve výpovědi musíte poučit nájemce o jeho právu vznést proti výpovědi námitky a navrhnout přezkoumání její oprávněnosti soudem. Výpovědí není nijak dotčen dluh nájemce.
Prvním krokem k samotnému vymožení dlužného nájemného či nákladů na služby je zaslat nájemci předžalobní upomínku. Přestože zaslání předžalobní upomínky není povinné a ani se nejedná o nezbytnou podmínku pro úspěch v soudním řízení, měli byste ji nájemci zaslat, a to s ohledem na možné budoucí soudní řízení.
Pokud předžalobní upomínku nájemci nezašlete, soud vám zásadně (s určitými výjimkami) nepřizná náhradu nákladů řízení, ačkoli byste v soudním řízení uspěli.
Předžalobní upomínka by měla obsahovat výzvu, aby nájemce zaplatil v určité lhůtě dlužnou částku, a to na bankovní účet uvedený ve výzvě.
Délka lhůty by měla být alespoň sedm dní. Dále by měl být nájemce poučen, že v případě nezaplacení se budete domáhat zaplacení soudní cestou. Rovněž je vhodné, aby předžalobní upomínka současně obsahovala i výzvu nájemci, aby se v určité lhůtě vyjádřil, zda souhlasí s mimosoudním řešením sporu, a pokud ano, aby navrhl konkrétní řešení.
Předžalobní upomínka se odesílá na poslední známou adresu nájemce. Pro účely soudního řízení je plně dostačující, pokud prokážete, že jste ji na tuto adresu odeslali. Není tedy třeba prokazovat, že došlo současně i k jejímu doručení nájemci. Případné obstrukce nájemce při doručování vás tedy nemusí trápit. Přesto raději předžalobní upomínku odešlete doporučeně s dodejkou.
Mimosoudní řešení sporu spočívá nejčastěji v uzavření dohody o narovnání nebo dohody o splátkovém kalendáři či dohody o částečném prominutí dluhu s odkládací podmínkou. Ať už uzavřete jakoukoliv dohodu, lze doporučit, aby její součástí bylo vždy uznání dluhu ze strany nájemce. Tím si usnadníte svoji pozici pro případ, že nájemce svoji povinnost nesplní a vy se budete domáhat zaplacení soudní cestou.
Kromě zaplacení dlužného nájemného a nákladů za služby se můžete domáhat vůči nájemci i jiných souvisejících nároků. Především se jedná o úroky z prodlení, smluvní pokutu či náhradu nákladů řízení. Nájemci, který se dostane do prodlení se zaplacením svého dluhu, vzniká ze zákona povinnost platit úroky z prodlení. Zákonná výše úroků z prodlení je stanovená právním předpisem, a to konkrétně nařízením vlády č. 351/2013 Sb.,
Samotné soudní řízení začíná podáním žaloby, tj. doručením žaloby soudu. Za žalobu je považován i návrh na vydání platebního rozkazu či návrh na vydání elektronického platebního rozkazu. Žaloba se podává u okresního soudu dle místa bydliště žalovaného (tj. nájemce).